Darmowa dostawa od 650 PLN

Laptop z marketu czy laptop poleasingowy – porównanie

2024-10-26 13:04:00

 

Obecnie prawie każdy z nas ma komputer – mało kto jednak tak naprawdę zna się na tym sprzęcie. Decyzje zakupowe w tej kwestii podejmujemy często na oślep, ufając reklamom i zapewnieniom producentów, a nie zwracając uwagi na najważniejsze cechy urządzeń – czyli ich specyfikację. Dokładnie taka sytuacja ma miejsce w przypadku laptopów – komputer mobilny jest nam potrzebny do pracy lub nauki, często korzystamy z niego w celach rozrywkowych, kiedy jesteśmy w podróży czy poza domem, chcemy więc, by był ładny, poręczny, tani i najlepiej nowy, ale nie zastanawiamy się nad parametrami jego podzespołów i ich jakością. Dlatego też tak kuszące wydają się laptopy z marketów dostępne w promocyjnych cenach i szeroko reklamowane. Czy jednak nowy zawsze znaczy lepszy? I dlaczego specjaliści, którzy znają się na komputerach, zdecydowanie wolą wybrać używany sprzęt poleasingowy niż ten marketowy?

 

Laptop nowy czy używany – który lepszy?

 

Laptopy z marketu mają dwie zalety – można je kupić w bardzo atrakcyjnych cenach i są nowe. Jednak bardzo często na marketowe półki trafiają pięknie zapakowane urządzenia o bardzo słabych parametrach i częściach kiepskiej jakości, które szybko się psują. Bywa, że producenci pozbywają się w ten sposób elementów, które nie sprawdziły się w modelach wyższej klasy. Nawet jeśli z pozoru komputer wydaje się dobrze wyposażony – ma nowy procesor, sporo pamięci RAM, to nie znaczy, że będzie działał wydajnie i nie zacznie się dość szybko psuć. Laptopy z marketu produkowane są masowo dla niezbyt wymagających konsumentów, zwykle wyposażane są w wolniejsze dyski, mają plastikowe obudowy i nie są odporne na uszkodzenia – nawet niezbyt silne uderzenie może zagrozić płycie głównej. Szybko psują się w nich układy chłodzenia, a bateria traci wydajność.


Czy laptopy poleasingowe są od nich lepsze? Na to pytanie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi: tak, mimo tego, że pochodzą „z drugiej ręki”. Laptopy poleasingowe to sprzęt klasy biznesowej – firmy nie mogą sobie pozwolić na wyposażenie pracowników w urządzenia niskiej jakości, które nie będą działały z maksymalną wydajnością. Wysokiej klasy podzespoły, procesory najnowszej generacji, duża pamięć RAM – to tylko kilka najważniejszych cech. To niezawodne komputery o wytrzymałych, solidnych obudowach, specjalnie wzmacnianych, by chronić płytę główną. Często mają matowe matryce, co poprawia komfort pracy.  Zazwyczaj laptopy poleasingowe znajdują się w doskonałym stanie technicznym – umowa leasingowa wymaga, aby w razie jakiejkolwiek awarii były naprawiane w autoryzowanych serwisach. To sprzęt, który wyjściowo kosztuje nawet 4-5 tys. złotych dostępny w cenie niższej lub równej marketowym komputerom.


A co z gwarancją?

Wiele osób jest przekonanych, że gwarancja obowiązuje wyłącznie na nowe sprzęty. To jednak nieprawda. Nasz sklep oferuje aż rok gwarancji na laptopy poleasingowe, ponieważ jesteśmy pewni, że są one w doskonałym stanie technicznym i będą służyć użytkownikom przez długie lata, szczególnie że zwykle można dowolnie je rozbudowywać i dodawać do nich nowe komponenty – w przeciwieństwie do tych marketowych, które nie dają takiej opcji. Każde urządzenie przechodzi gruntowny przegląd, czyszczenie i regenerację, zanim trafi do sprzedaży. A jak jest w przypadku laptopów z marketu? Opinie użytkowników, które znaleźć można w internecie, często świadczą o tym, że udzielana na nie dwuletnia gwarancja jest równocześnie ich „terminem przydatności”, ponieważ często psują się tuż po upłynięciu tego czasu. Jaki z tego wniosek? „Używane” nie zawsze znaczy „gorsze” – w przypadku laptopów poleasingowych jest dokładnie na odwrót.

Autor:Administrator Sklepu