Laptop dla programisty - jak wybrać laptop do programowania?
2024-10-26 12:31:00Programista to coraz bardziej popularny zawód. Jak każdy profesjonalista, potrzebuje on do swojej pracy odpowiedniego sprzętu. Jest nim oczywiście komputer o konkretnych parametrach. Może to być tradycyjny, stacjonarny pecet, ale w dzisiejszych czasach często pracuje się zdalnie i to nie tylko z biura lub z domu. Właśnie dlatego większość programistów decyduje się na laptopa. Jeśli jesteś jednych z nich, na pewno interesuje Cię, co powinno cechować dobre laptopy do programowania.
Laptop dla programisty – na co zwrócić uwagę?
Pierwsze, na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze laptopa to system operacyjny. Choć programować można, używając różnych systemów, najbardziej oczywistym wyborem jest Windows. To właśnie w tej technologii rozwijana jest największa ilość narzędzi dla developerów. Systemy, takie jak MacOS czy dystrybucje Linuxa, również mają swoje zalety, jednak dla większości specjalistów nie będą dobrym wyborem.
Wydajność laptopa do programowania
Kolejną właściwością cechującą komputer dla programisty powinna być odpowiednia wydajność. Choć większość współczesnych laptopów bez problemu radzi sobie z edycją tekstu, to już kompilacja skomplikowanego kodu może stanowić dla tanich maszyn wyzwanie. Laptop do programowania powinien posiadać procesor o wydajności co najmniej tych z rodziny Intel i5. Jeśli chodzi o RAM, warto wybrać nowoczesną technologię DDR4. Do pracy programisty zazwyczaj wystarczy zintegrowana karta graficzna. Nie należy więc się nią przejmować, chyba że w przerwie w pracy lubisz pograć sobie w gry lub używasz komputera także do obróbki obrazu. Można wtedy zastanowić się nad modelem z dedykowanym procesorem graficznym.
Dysk SSD
Często zapominamy, że na wydajność poza szybkim procesorem i pamięcią RAM składa się również szybki dysk twardy. Dlatego powinniśmy od razu odrzucić laptopy posiadające przestarzałe HDD. Ten rodzaj pamięci masowej, można używać jedynie jako magazyn danych. System i aplikacje powinny działać na nowocześniejszym dysku SSD.
Ergonomia pracy
Nie bez znaczenia jest także ergonomiczna klawiatura. Nawet najwydajniejszy laptop nie będzie nadawał się do pracy, jeśli jego praca klawiatury będzie nas irytować lub będzie po prostu niewygodna. W końcu programista spędza nad nią dużą część każdego swojego dnia. Warto wybrać model o odpowiadającym nam układzie i skoku klawiszy.
Kolejną wartą wspomnienia sprawą, jest ekran odpowiedniej wielkości. Większy monitor to większa przestrzeń robocza, która bywa w zawodzie programisty na wagę złota. Z drugiej strony, mniejszy oznacza bardziej kompaktowe rozmiary sprzętu. Jeśli więc cenisz sobie pracę w dowolnym miejscu i często przenosisz swój komputer, warto zastanowić się nad mniejszym modelem.
Poza wielkością ekranu istotne jest też jego wykończenie. Powłoka matowa zazwyczaj sprawdzi się lepiej, ponieważ nie odbija światła słonecznego. Dzięki temu komfort pracy w jasnych miejscach jest większy, a wzrok mniej się męczy. Zaletą powłoki błyszczącej będzie natomiast większy kontrast obrazu, co jednak w pracy programisty rzadko ma duże znaczenie.
Ekran laptopa do programowania, powinien się także cechować dobrą rozdzielczością. Standardowe Full HD 1920x1080, powinno być tutaj wystarczające. Rozdzielczość 1366x768 także powinna się sprawdzić.
Lenovo ThinkPad T470 – tani laptop do programowania
Godnym polecenia wyborem przy niższym budżecie jest laptop Lenovo ThinkPad T470. W ofercie naszego sklepu dostępne są poleasingowe modele, których cena wypada jeszcze korzystniej, niż w przypadku nowego sprzętu. Jest to tani dobry laptop, który posiada wszystkie cechy wymienione powyżej, a równocześnie jego cena nie powinna nadszarpnąć Twojej kieszeni. Jeśli natomiast powyższa propozycja Ci nie odpowiada, lub poszukujesz sprzętu z wyższej półki, warto zapoznać się z pozostałymi modelami, które oferujemy. Pamiętając o tym, czym powinien cechować się komputer do programowania, bez problemu wybierzesz w naszym sklepie odpowiedni model dla siebie.