Jaka klawiatura gamingowa – poradnik dla gracza
2024-10-26 13:06:00Klawiatura od samego początku istnienia komputerów osobistych stanowi podstawowe urządzenia wejścia, za pomocą którego wprowadzamy dane do komputera. Jej prototypy wzorowane były na maszynach do pisania. Pojawiła się wcześniej niż m.in. urządzenia wskazujące, takie jak myszka i przez długi czas cała obsługa komputera była wykonywana właśnie za ich pomocą. Nawet dziś systemy operacyjne zaprogramowane są tak, aby można było wykorzystywać zdecydowaną większość funkcji komputera bez użycia myszy.
Przez lata klawiatury ewoluowały, pojawiły się nowe technologie i pomysły, jednak jej główna funkcja pozostała niezmienna. Dziś na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów klawiatur, między którymi możemy do woli wybierać, aby znaleźć odpowiednią dla siebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaka klawiatura gamingowa będzie dla Ciebie najlepsza, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Rodzaje klawiatur - jakie wyróżniamy?
Obecnie wyróżniamy dwa główne typy klawiatur - membranowe i mechaniczne. Oczywiście pojawiały się też różne wynalazki w postaci klawiatur świetlnych czy laserowych, jednak nie przyjęły się one zbyt dobrze ze względu na problemy natury technicznej, które wiązały się z zastosowaniem konkretnych technologii.
Klawiatury membranowe to obecnie najpowszechniejszy rodzaj tych akcesoriów komputerowych dostępny na rynku. Są bardzo tanie w produkcji, a sposób ich działania można przyrównać do sposobu, w jaki funkcjonuje m.in. pilot od telewizora. W środku klawiatury znajduje się płyta podzielona na sekcje i pojedyncze przyciski. Każdy przycisk ma swój obszar “dotykowy”, który reaguje na kontakt z membraną znajdującą się nad nim. Wciskając klawisz powodujemy, wciśnięcie membrany i powstanie wspomnianego kontaktu, rejestrowanego i dekodowanego przez komputer.
Klawiatura mechaniczna wykorzystuje natomiast technologię pojedynczych przełączników, zwanych również “switchami”. Konstrukcyjnie jest podobna do membranowej, jednak ma sporo zalet, które dają jej nad nią przewagę. Ze względu na obecność przełączników, klawisze w tego typu klawiaturach są nieco wyższe, a ich skok jest dłuższy. Słyną one również z tego, że bywają bardzo głośne (słyszalny jest klik przy każdym uderzeniu w klawisz, podobnie jak w maszynie do pisania).
Jaka klawiatura do grania będzie najlepsza?
Ze względu na funkcjonalność i możliwości, do grania zaleca się klawiatury mechaniczne. Kluczową cechą jest tu tzw. anti-ghosting, czyli możliwość bezproblemowego wciskania kilkunastu klawiszy jednocześnie. W przypadku klawiatur membranowych najczęściej rejestrowane jest jednoczesne wciśnięcie maksymalnie 3-5 klawiszy, natomiast w przypadku klawiatury mechanicznej, ze względu na jej konstrukcję - wszystkie, które uda nam się w danym momencie wcisnąć.
Klawiatury mechaniczne często są też dostosowywane specjalnie pod osoby grające. Montowane są w nich różne przełączniki, które charakteryzują się m.in. innym skokiem czy odpowiedzią na wciśnięcie. Z tego względu niektóre klawiatury mechaniczne określane są jako twarde, natomiast inne jako miękkie.
Dla wielu osób klawiatury mechaniczne są też wygodniejsze. Ze względu na wspomnianą wcześniej wysokość klawiszy, która wynika z zastosowania przełączników, dużo łatwiej rozróżnić poprzez dotyk konkretne przyciski znajdujące się w danej sekcji. Dodatkowa wysokość zmniejsza też zjawisko znane jako “miss-click”, czyli przypadkowe wciśnięcie nieodpowiedniego klawisza.
O czym należy pamiętać przy wyborze klawiatury do grania?
Kluczowym aspektem jest komfort - klawiatura do grania musi być wygodna. Najlepiej sprawdzają się zatem urządzenia z dodatkową podkładką pod nadgarstki, jednak jeżeli nie przepadamy za takim rozwiązaniem, to oczywiście dostępne są warianty bez tego dodatku. Przy wyborze klawiatury mechanicznej należy wcześniej sprawdzić, czy zamontowane w niej przełączniki są dla nas dobre - czy ich skok, odpowiedź na klik i ogólne wrażenia są odpowiednie. W naszej ofercie znajduje się wiele klawiatur do wyboru: Klawiatura Krux Comet RGB Outemu Brown, Klawiatura Krux Comet RGB Outemu BL, Klawiatura Krux Atax Pro RGB Pudding Outemu Black.