Windows 11 – jak wygląda nowa wersja Windowsa
2024-10-26 12:46:00Ostatnio został zaprezentowany nowy system operacyjny Microsoft, który wzbudził zainteresowanie na całym świecie. Nie jest on jeszcze ogólnodostępny, jednak jest to tylko kwestia czasu. W porównaniu do swojego nadal królującego poprzednika posiada on sporo usprawnień, a także różni się pod względem wizualnym. Zatem jak wygląda Windows 11? Kiedy premiera? Zapraszamy do lektury.
Kiedy nowy Windows? Premiera Windows 11
Premiera Windows 11 nie jest dokładnie znana, jednak wiadomo, że będzie ona miała miejsce w okresie świątecznym 2021 roku. To dość niejasne stwierdzenie firmy Microsoft, dlatego coraz więcej spekuluje się nad premierą w październiku. Dokładna data powinna być ujawniona w przeciągu dwóch tygodni.
Windows 11 – nowe funkcje i wygląd
Windows 11 posiada wiele ciekawych usprawnień. Jedną z bardziej interesujących nowości jest możliwość instalowania oprogramowania z systemem Android. Oznacza to, że każdy użytkownik będzie w stanie uruchomić na komputerze programy ze swojego telefonu. Windows 11 zostanie wyposażony także w nowszy system przełączania się między pulpitami, co ułatwi rozdzielenie zestawów aplikacji.
W wersji 11. pojawi się bardzo ciekawa funkcja, która ułatwi gospodarowanie miejscem na dysku. Pojawi się możliwość wykrycia mniej istotnych, starszych i nieużywanych plików, a następnie zadecydowania o ich usunięciu.
Na pierwszy rzut oka można dostrzec, że pasek zadań został wyśrodkowany. To rozwiązanie znane z komputerów Mac. Zdaniem pracowników z Microsoft taki pasek jest wygodniejszy w obsłudze. Użytkownicy nie muszą jednak korzystać z tej zmiany, ponieważ można w dowolnym momencie przywrócić standardowy, zorientowany na lewą stronę pasek zadań.
Zmianie ulega również Menu Start. Jest bardziej czytelne od tego, które znamy z Windows 10. W miejscu ruchomych kafelków pojawiła się sekcja „proponowane”. Znajdują się w niej ostatnio edytowane dokumenty i pliki, na których pracuje użytkownik. W dolnej części znajdują się także skróty do osobistych folderów.
Zmienił się również eksplorator plików, który wyróżnia się nowymi ikonami oraz nieco innym layoutem, jednak przede wszystkim umieszczono w nim zwarte menu, które dopasowuje się do charakteru folderu i ułatwia szybkie wyszukiwanie i sortowanie plików.
Zmieniono również Microsoft Store, który nie cieszył się sporą popularnością na Windows 10 – głównie ze względu na autorskie technologie serwisowania czy bezpieczeństwa. Teraz użytkownicy zyskają dostęp do aplikacji napisanych dowolną metodą, a do tego sklep ten będzie zawierał wiele kultowych programów, jak chociażby pakiet Adobe czy Corel.
W Windows 11 pojawiły się także rozbudowane widgety, które zastępują aktywne kafelki, jakie są już znane z Windows 10. Można je konfigurować na wiele różnych sposobów – zarówno pod kątem wizualnym, jak i rozmieszczenia, a do tego mogą być połączone z dyskiem OneDrivem.
Microsoft postanowił dać użytkownikom możliwość dowolnej konfiguracji wizualnej systemu. Istnieje kilka spójnych nakładek graficznych. Stworzono 6 profili, jednak wiadomo już, że będą one rozbudowywane.
Windows 11 – aktualizacja
Podobnie jak miało to miejsce w przypadku premiery Windowsa 10, również dla chętnych zainstalowania wersji 11. udostępniona zostanie możliwość aktualizacji systemu. Mimo sugerowanej premiery w październiku wiadomo już, że update będzie przygotowany dopiero na początku 2022 roku.
Windows 11 będzie mieć znacznie bardziej rygorystyczne wymagania sprzętowe, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt przy aktualizacji czy kupnie nowego systemu. Oprogramowanie Microsoftu będzie wymagać między innymi 4 GB RAM, 64 GB miejsca na dysku, karty graficznej obsługującej co najmniej DirectX 12 czy UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu.
Windows 11 – cena
Cena Windows 11 będzie na pewno zależna od wybranej wersji systemu. Zwykle podstawowy pakiet (dla poprzedników) kosztował kilkaset złotych. Przypominamy jednak, że użytkownicy Windowsa 10 będą mogli dokonać aktualizacji zupełnie za darmo.