Darmowa dostawa od 650 PLN

Laptop dla architekta - jaki wybrać?

2024-10-26 12:20:00

 

W dzisiejszych czasach praca architekta nie opiera się tylko i wyłącznie na wykonaniu projektu i nadzorze budowy. Architekci korzystają z programów graficznych, głównie typu CAD. Przez to ich praca ma wiele wspólnego z pracą grafika. Wizualizacje 3D wymagają od architekta nie tylko wykonania pomiarów i doboru materiałów, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu, który umożliwi technicznie przygotowanie szczegółowej wizualizacji. Często oprócz dużej mocy obliczeniowej sprzęt musi oferować także mobilność. Jeżeli zatem potrzebujesz czegoś, co będziesz mógł schować do torby i zabrać do klienta lub na budowę – powinieneś wybrać laptop dla architekta. Poniższy artykuł wytłumaczy Ci, co jest najważniejsze podczas doboru sprzętu dla tak specyficznej grupy zawodowej.

Jaki laptop dla architekta

Wybierając laptop dla architekta, założyliśmy, że korzystasz z programów, które są najczęściej stosowane w branży. Są to:

  • AutoCAD,
  • Rhino 3D,
  • Autodesk Revit,
  • pakiet Adobe,
  • 3ds Max,
  • Maya,
  • V-Ray,
  • Lumion.

Programy te są używane do tworzenia projektów oraz renderingu. Ich wymagania sprzętowe są bardzo podobne, a jednocześnie niemałe. Wybierając laptop dla architekta, powinieneś skupić się na paru głównych podzespołach.

 

Najlepiej przystosowane są laptopy z serii mobilnych stacji roboczych

  • Dell Precision
  • Hp Zbook
  • Lenovo ThinkPad P

 

Laptop dla architekta - pamięć RAM

Jest to jedna z podstawowych rzeczy, na którą powinieneś zwrócić uwagę, kupując laptop jako architekt. Zbyt mała ilość pamięci RAM będzie powodowała, że w niektórych sytuacjach sprzęt drastycznie zwolni. Laptop, nie mogąc korzystać z pamięci podręcznej, będzie musiał korzystać ze zwykłego dysku. A jest to podzespół wolniejszy od pamięci RAM.

Kupując laptop, musisz patrzeć na modele, które mają minimum 16 GB RAM. W dzisiejszych czasach jest to optymalna ilość, która pozwoli Ci na komfortową pracę, mając włączone Twoje środowisko, w którym tworzysz projekt oraz np. przeglądarkę z kilkoma kartami. Jeżeli jednak patrzysz przyszłościowo, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy laptop, który chcesz zakupić, ma możliwość dołożenia pamięci RAM. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której 16 GB będzie zbyt małą ilością.

 

Laptop dla architekta - Procesor

Znaczna część programów dla architektów wykorzystuje karty graficzne do przyśpieszenia obliczeń. Dzięki temu procesor jest odciążony. W takim wypadku laptop, który chcesz zakupić może posiadać procesor z rodziny Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. Są to procesory, które zapewnią Ci komfortową pracę. Lepszy model procesora nie jest konieczny, jeżeli jesteś architektem.

 

Laptop dla architekta karta graficzna

Odpowiednia karta graficzna jest obok pamięci RAM jednym z najważniejszych podzespołów w laptopie dla architekta. Odpowiada za obliczenia, które są wykonywane przez program, z którego korzystasz. Wybierając laptop dla architekta, musisz zwrócić uwagą na to, aby posiadał dedykowaną kartę graficzną. Często producenci stosują tylko i wyłącznie kartę graficzną zintegrowaną z procesorem. Karty te są dobre do przeglądania stron internetowych, lecz nie do pracy w wymagającym środowisku.

Powinieneś szukać modeli, które posiadają minimum 4 GB pamięci. Warto zwrócić uwagę na to, że karty stosowane w laptopach są zazwyczaj przeznaczone dla graczy. Posiadają one jednak na tyle dużą wydajność, że z pewnością sprawdzą się podczas pracy architekta. Wiele firm optymalizuje sterowniki w taki sposób, aby ich karta graficzna jak najlepiej współpracowała z narzędziami takimi jak np. AutoCAD.

 

Laptop dla architekta - dysk

Przeglądając duże i małe laptopy, napotkasz się na produkty posiadające dysk SSD lub HDD. Czasem zdarzy się tak, że laptop ma oba te dyski. Dużo lepszych wyborem dla architekta jest jednak laptop z SSD ze względu na jego prędkość. W porównaniu do HDD dyski SSD oferują dużo szybszy zapis oraz odczyt, co znacznie wpłynie na komfort Twojej pracy.

 

Porty – sprawdź ich ilość i rodzaje

Porty w laptopie są równie ważne co jego podzespoły. Wyobraź sobie sytuację, w której Twój laptop posiada tylko i wyłącznie porty USB typu C. Jeżeli będziesz chciał podłączyć np. dysk zewnętrzny, konieczne będzie skorzystanie z przejściówki. Dlatego przed zakupem zawsze upewnij się, w jakie porty został wyposażony Twój laptop. Mały laptop dla architekta będzie miał zazwyczaj mniej portów, więc pod uwagę weź nie tylko jego poręczną wielkość.

 

Gdzie kupić laptop dla architekta?

Kupując laptop dla architekta, możesz skorzystać z ofert wielu sklepów internetowych. Jeżeli jednak chciałbyś oszczędzić trochę pieniędzy, warto zastanowić się nad zakupem w naszym sklepie. Znajdziesz tutaj laptopy używane oraz poleasingowe. Laptopy takie posiadają minimalne ślady użytkowania, lecz ich koszt zakupu jest dużo niższy. Jest to ciekawa opcja, szczególnie gdy Twój budżet nie pozwala na zakup sprzętu z najwyższej półki cenowej.

 

Autor:Administrator Sklepu